Kniha návštev

V tejto rubrike radi uverejníme Vaše postrehy, pripomienky, návrhy, nápady, podnety - ktorými chcete prispieť k zlepšeniu činnosti nášho spolku. Očakávame ich  na e-mailových adresách uverejnených v kontaktoch.


 
Od: Mgr. VLADIMÍR CHRIBÍK, Senec

Dobrý deň a zároveň Vám  vinšujem požehnaný  Nový rok 2018. Píšem Vám, nakoľko som objavil  Spolok  priateľov Turzovky. Môj dedo  a babička pochádzali z tejto oblasti Kysúc- Klokočov, Vrch Predmier..Otec  Rudolf sa narodil v Čalovci  pri Komárne, krstný otec pochádzal z Hlavíc – Ondrej Dedič. Dedo sa volal Juraj Chribik, bol drotár a babička sa volala Maria  Papiková.

Veľa rodiny sme mali na Violine ,Prievoze a v Trnave. Som nesmierne hrdý ,že  aj v súčasnosti pracuje takýto zaujímavý spolok.

Pozdravujem Vás  Mgr Vladimir Chribik, 70 ročný, Senec

Dobrý deň, pán Chribík, ďakujem Vám za pozdrav a za blahoželanie k Novému roku, ktoré rovnako opätujem a ďakujem za uznanie pre náš Spolok. Priezviská, ktoré uvádzate sú nám známe, rovnako ako osudy Vašich predkov, spojené s vysťahovaním Turzovčanov do oblasti Komárna. Je obdivuhodné, že ich potomkovia ani po toľkých rokoch nezabúdajú, kde sú ich korene... Predpokladám, že činnosť nášho Spolku je Vám známa z našich webových stránok a preto, ak Ste náhodou prehliadli naše trojdielne pojednanie pod názvom SPOMIENKY NA VIOLÍN, dovoľujem si Vás naň upozorniť. Je uverejnené na našej stránke www.spolokpriatelovturzovky.sk v sekcii INFORMAČNÝ BULLETIN v ročníku 2014, čísla 4, 5 a 6.

Želám Vám a celej ctenej rodine všetko najlepšie.

S úctou

Ivan Gajdičiar st., prezident Spolku

 
Od: Dipl. Ing. Ján Knezovič, CSc., Kvetoslavov
Dobrý deň pán Gajdičiar,

možno Vás prekvapím, ale len dnes som na stránkach objavil Vaše články - Spomienky na Violín /1-3/, pretože sa aj ja hlásim k histórii Violína, pretože som aj so svojimi súrodencami a rodičmi prežil časť svojej mladosti. Mená ktoré ste uviedli v článkoch sú mi známe, ale len s Milanom Gondekom, ktorý žije v Radvani n/D mám do t.č. kontakt.  Boli sme piati súrodenci, brat Peter zomrel ako dieťa a je pochovaný na cintoríne vo Violíne a ja chodím každoročne na jeho hrob ako si to moji rodičia, ktorí sú pochovaní v Nitre želali. Spomienka na školu mi zostala, ale žiaľ, že teraz sú z budovy len ruiny. Na druhej strane miestny cintorín je udržovaný v perfektnom stave, čo slúži miestnym  obyvateľom ku cti. Ako ma pán Gondek informoval malo byť v tomto roku organizované stretnutie k histórii Slovákov na dolniakoch, ale žiadnu informáciu som nedostal. Z mojich súrodencov žije brat Milan v Brne, bol v Čsll. ako docent na VTA, mladší brat Dušan zomrel v r.2014, sestra Anna je lekárka v Galante a ja bývam v Šamoríne a mám troch synov s ktorými podnikám vo firme Polynova, s.r.o so zameraním na technické zabezpečenie výstavby ovocných sadov a vinohradov. Vážim si, že bol vypracovaný dokument o obyvateľoch Violína, pretože sú to pozoruhodní ľudia  na ktorých sa nemá zabudnúť, lebo národ ktorý nemá históriu ako by nebol.
Prajem veľa úspechov.
S pozdravom  Ján Knezovič.

Dobrý večer, pán Knezovič, dovoľujem si Vás srdečne pozdraviť a poďakovať za milý list, ktorý Ste mi poslali. Preposlal som ho p. Marianovi Kobolkovi, autorovi série článkov, ktorý sme v našom INFORMAČNOM BULLETINE uverejnili v roku 2014 pod názvom SPOMIENKY NA VIOLÍN.

Nemám zatiaľ jeho reakciu, ale určite ho poteší Vaše uznanie a možno aj nový kontakt.

Želám všetko dobré a zostávam s úctou

Ivan Gajdičiar st., Turzovka
 
Od: Helena Hrancová
Touto cestou Vás prosím odpovede na otázky týkajúce sa erbu mesta Turzovky. Nemôžem sa dopátrať ako a kedy erb vznikol a čo znamenajú vlastné symboly a farby erbu. Bola som sa informovať aj na MÚ, ale nevedeli mi odpovedať. Ďakujem za odpoveď.
S úctou Helena Hrancová

Dobrý deň, srdečne pozdravujem a ďakujem za dôveru, s ktorou Ste sa na mňa obrátili. Prekvapuje ma, že sa nemôžete dostať k relevantným informáciám, veď ich je veľa a všetky sú ľahko dostupné, napr. aj na internete. Stačí vo vyhľadávači zadať heslo "erb mesta Turzovka" a hravo nájdete to, čo hľadáte...
Na uľahčenie Vám prikladám aj jeden z článkov, ktorý sme na túto tému publikovali a odkazujem Vás na nami vydanú monografiu "Turzovka 1598 - 1998" na prvú kapitolu PhDr. Vrteľa "Erb, pečať a vlajka". Monografia je k dispozícii aj v Mestskej knižnici v Turzovke... Pokiaľ sa uvedenou problematikou hodláte zaoberať aj hlbšie, odporúčam načrieť do bohatej literatúry s tematikou heraldiky a pod.
Dávam Vám uvedené na vedomie a zostávam
s úctou
Ivan Gajdičiar st., prezident Spolku priateľov Turzovky
 
Od: PETR BOBEK, ČR
Dobrý deň, dostal som na Vás kontakt od Medzinárodného informačného centra Turzovka, vraj mi môžete pomôcť. V Českej republike pripravujem knihu o pútnickom mieste Turzovka a chcel by som do nej dať niečo z histórie celého mesta a miest okolo nej. Prosím, mohli by ste mi v e-mailu v stručnosti poslať niektoré tieto informácie, najmä od rokov 1602, kedy mala byť Jurajom Turzom vydaná zakladacia listina, do roku 1958, kedy došlo k prvým udalostiam na Živčáku?
Prosím, existujú u Vás aj nejaké záznamy práve o týchto udalostiach, myslím ako zjavenie Panny Márie pôsobilo na obyvateľa a na dianie v kraji okolo Turzovky?
Vopred veľmi pekne ďakujem za informácie, veľmi mi pomôžu.
So srdečným pozdravom
Petr Bobek

Dobrý deň, ďakujem za mail a za dôveru, s ktorou Ste sa na nás obrátili. Pretože nemáme informácie o koncepcii a celom púrojekte Vami pripravovanej publikácie ani o rozsahu kapitoly, ktorá sa bude venovať histórii Turzovky, odkazujem Vás na dostupnú odbornú literatúru. Náš Spolok vydal publikácie TURZOVKA 1598 - 1998, PÁNI MAJSTRI, remeslá, obchod a živnosti v Turzovke, FARNOSŤ TURZOVKA, TURZOVKA krížom - krážom a TURZOVSKÉ PRIEZVISKÁ, všetky sú dostupné v knižniciach...Nateraz publikujeme na www.spolokpriatelovturzovky.sk, je tu k dispozícii náš INFORMAČNÝ BULLETIN. Odkazujeme Vás aj na stránky nášho partnera TERRA KISUCENSIS www.terrak.sk .
Na týchto stránkach nájdete všetky informácie o histórii Turzovky od prvej písomnej zmienky v roku 1580 až po súčasnosť, vrátane Vami spomínaných udalostí na Hore Živčákovej (nie Živčák, ako Ste ju pomenovali).
Dávame Vám uvedené na vedomie a zostávame s pozdravom a želaním úspechu Vami pripravovanej knihy.

S úctou
Ivan Gajdičiar st., prezident SPT
 
Od: JÁNA PAŠKA
Zdravím všechny přátele Turzovky!
Zdravím sice všechny, ale rád bych pozdravil hlavně pana Jozefa Koreného. Přečetl jsem si jeho článek a letcích, kteří se narodlili na Slovensku. Jelikož se našimi letci zabývám již mnoho let, článek mě velmi potěšil a hlavně mi i upřesnil místa narození některých z nich. Občas v tom bývá trochu zmatek. Můj dotaz se týká konkrétně letce Bohuslava Votruby. I já mám ve svém archivu jako místo narození uvedeno Skalice. Jenže nevím která to je Skalice. V knize "Žít na věky" se Jan Rail pokusil v tomto udělat pořádek a je tam seznam pod které město menší obce patří. U Skalice ale není nic. Dalo by se nějak doložit, že se skutečně jedná o Skalici v článku uvedenou? Dále by mě i zajímalo zda pan Korený nemá o jednotlivých chlapcích i podrobnější informace. Já chodím do VHA v Praze a o slovenských letcích je tam toho málo. Přeji hezký den a pozdravuji do Turzovky.  Jan Pašek

Ďakujeme za pozdrav a za Váš záujem o činnosť nášho Spolku. Vaše otázky postupujeme mailom p. Jozefovi Korenému do Trenčína, aby Ste sa skontaktovali a s doporučením, aby sa Vám ozval čo najskôr... Srdečne pozdravujeme do Českej republiky.

S úctou
Ivan Gajdičiar st., prezident Spolku
 
Od: VĚRA SPURNÁ, Želetice u Kyjova
Dobrý den, jmenuji se Věra Spurná a jsem ze Želetic u Kyjova na Moravě. Nemám k Vám žádné připomínky jen jsem chtěla Vám popřát mnoho úspěchú, moje maminka se narodila v Turzovce v dnešní Korni, a ve Vašem spolku je i má sestřenice Anna Štefáková, touto cestou bych ji chtěla pozdravit . Moc si toho vážím, že ještě existuje něco jako je Váš spolek. Krásný pozdrav posílám z naší zlaté Moravěnky.

Ďakujeme, pozdrav určite odovzdáme. Sme radi, že sa zaujímate o rodisko Vašich predkov a ďakujeme za uznanie činnosti nášho Spolku. Budeme radi, keď nám zachováte trvalú priazeň. Pozdravujeme všetkých rodákov, žijúcich na Morave.

S úctou
Ivan Gajdičiar st., prezident Spolku
 
Od: ZUZANA SALINIOVÁ, Bratislava
Dobrý deň, môj ocino, Jozef Mešťan, pochádza z Turzovky, aj ja som sa tam narodila a dodnes tam navštevujeme svoju rodinu (Vráblikovci a Mohelníkovci), babka s dedkom žili na Vyšnom konci 75. Veľmi Vás chcem poprosiť, či mi neviete poradiť, ako sa dostať ku knihám "Turzovské priezviská" a "PÁNI MAJSTRI, remeslá, obchod a živnosti v Turzovke", určite by ocina veľmi potešili, o sebe nehovorím, lebo si viem predstaviť, že tie knihy asi veľmi k dostaniu nie sú. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré, Zuzana Salíniová

Dobrý deň, ďakujem Vám za Váš záujem o nami vydané publikácie. Obe, spolu s publikáciou TURZOVKA krížom - krážom sú bežne dostupné v Medzinárodnom informačnom centre v Turzovke za výhodnú a prijateľnú cenu. Nájdete ho v budove kultúrneho domu, vedľa bývalej pošty...
S úctou
Ivan Gajdičiar st., prez. SPT
 
Od: Tomáš Vician, Nové Zámky
obsah vymazaný na žiadosť menovaného
 
Od: Ing. JÁN JANČURA, Ostrava, ČR

Dobrý den,jmenuji se Jan Jančura a žiji v Ostravě. Můj rod však pochází z Beskyd, ze Starých Hamer. Tato obec bezprostředně sousedí s Turzovkou. Několik let pátrám po svých předcích, jako nejstaršího doloženého předka jsem našel Jiřího Jančuru, který v roce 1775 zakoupil od frýdeckého panství místo pro usedlost, v místě dodnes na mapách označeném Jančurovice. Toto místo bezprostředně sousedí s Bílým Křížem, tedy i s Turzovkou. Příznačné v návaznosti na dále uvedené je, že kmotři jednoho jeho dítěte byli z Turzovky. Ve stejné době se na Morávce objevuje Josef Jančura a o něco později na Bílém Kříži další Jiří Jančura. Z toho jsem usoudil, že mí předkové se museli odněkud přistěhovat. Rodinná tradice hovoří o tom, že z Vysočiny resp. severovýchodních Čech. V Berní rule z roku 1654 jsem sice našel pět sídel Jančurů, ale prozatím se mi je nepodařilo propojit s mým rodem. Taktéž jsem narazil na Jančury na Slovensku ze Spiše, ti tvrdí, že jejich rod pochází odněkud z ČR. Nakonec jsem při pátrání ve FamilySearch narazil na Jančury z Turzovky, což mě s ohledem na blízkost místa původu mých předků dovedlo k tomu, že jsem začal pátrat v matrikách Turzovky. Tam jsem skutečně našel celý rod Jančurů. Bohužel nejstarší matrika narozených na Webu začíná rokem 1799, starší matriky jsem musel prostudovat z mikrofilmů v archivu v Bytči. Pátrání v archivu v Bytči jde však pomalu, poněvadž se mi z čtečky mikrofilmů špatně čitelné zápisy v matrice velmi špatně čtou, fotografie z čteček jsou nekvalitní a ještě za ně chce archiv zaplatit. Doslechli jsem se, že nějaký člověk z Turzovky sestavil a knižně vydal několik rodokmenů z Turzovky, proto jsme po té publikaci pátrali na internetu a našli Vaši adresu, včetně odkazů na Vámi vydané knihy o Turzovce. Zřejmě se pokusíme je zakoupit, tu rozebranou půjčit v knihovně v Turzovce. Obracíme se proto na Vás s prosbou o sdělení těchto informací:

1. Narazili jste při pátrání v archivech na Jančury z Turzovky a pokud ano, jsou uvedeni ve Vašich publikacích?

2. Jaké zkušenosti máte z pátrání v nejstarších matrikách Turzovky? Máte je ofocené? Myslíte, že by jste se případně mohli domluvit z archivem v Bytči, zda by šlo tyto nejstarší matriky kvalitně ofotit z originálů (min. použít stativ a lepší osvětlení)?

3. Lze někde nalézt ještě starší matriční záznamy, než jsou v matrikách v Turzovce, tzn. před r. 1716?

4. Existuje na Slovensku obdoba našich map Stabilního katastru a v kladném případě jsou přístupné na internetu?

5. Jsou někde dostupné jiné zdroje (nejlépe na internetu) – pozemkové knihy, kronika Turzovky, církevní archivy, urbáře, katastry, sčítání lidu apod.?

6. Žijí ještě Jančurové na Turzovce a máte na ně kontakty?

7. Existuje nějaké stránky resp. stránky Vašeho statistického úřadu, kdy by se dal vyhledat výskyt příjmení na Slovensku?

8. Moc se nevyznám ve slovenském pravopise, ale můžete mi sdělit Váš názor na odchylné psaní příjmení Jančura (v některých případech to může být pouze mé špatné přečtení záznamu) – v matrikách Turzovky sem našel příjmení Jančsar, Jancsurik, Jancsiszta, Janczurka, Janczik apod. – lze je považovat pouze za odchylné psaní, nebo za jiný rod?

Pokud by jste měli zájem, mohl bych Vám předat své dosavadní výsledky pátraní v matikách Turzovky. Předem moc děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Jan Jančura


Pozdravujem Vás a ďakujem za dôveru, s ktorou Ste sa na mňa obrátili. Teší ma Váš záujem o korene vlastného rodu a Vášmu neľahkému pátraniu želám úspech. Žiaľ, nevyhoviem Vám vo všetkom a rovnako je to s odpoveďami na Vaše otázky...
Náš Spolok je dobrovoľným občianskym združením a nemá kapacity na poradenské služby a ani nerobí genealogické výskumy. Publikácie, ktoré sme vydali nie sú zostavené na základe genealogických výskumov, ale na dostupnosti archívnych materiálov a mapujú históriu obce. K jednotlivým rodom sme sa ešte nedostali a výhľadovo o tom nateraz neuvažujeme. V rámci našich možností však dobrovoľne a nezištne pomáhame a radíme tým, ktorí začínajú, majú záujem o históriu Turzovky a o svoje korene. To však nie je Váš prípad. Z prečítaného som usúdil, že sa genealogickému bádaniu venujete veľmi dlho, precízne a dosiahli Ste pozoruhodné výsledky. Vy nepotrebujete radu, Vy sa potrebujete dostať k prameňom a ako sám uvádzate, "archív chce za ne zaplatiť"...To však platí aj pre nás, a našich spolupracovníkov, spoluautorov, atď...
K Vašim otázkam:
1. Ak naši spolupracovníci pri pátraní v archívoch narazli na Jančurovcov z Turzovky, ak ich nespomínajú v textoch, nemáme o tom záznam.
2. S archívom v Bytči spolupracujeme na rovnakom základe ako Vy, nemáme pri spolupráci žiadne výhody.
3. Existuje jedna matrika od roku 1694, jej titulná strana je viackrát uvádzaná v našich publikáciách. Je majetkom RKC, Farnosť Turzovka, pri zoštátnení matrík sa do zoznamu nedostala, preto ju nemá ani archív v Bytči. Mám vedomosť o tom, že sa zápisy v nej majú digitalizovať a bude ako všetky ostatné matriky dostupná...Termín však zatiaľ neviem.
4. Nepoznám odpoveď.
5. Nepoznám odpoveď.
6. V roku 2011 sme vydali knižnú publikáciu TURZOVSKÉ PRIEZVISKÁ, doporučujem preštudovať. Je tu uvádzaná aj spomínaná najstaršia turzovská matrika ako historický prameň. Tu nájdete aj odpovede... V zozname súčasných turzovských priezvísk sa v Turzovke priezvisko "Jančura" nenachádza.
7. Kapitolu "Turzovské priezviská" a "Slovník turzovských priezvísk" pre nás vypracoval PhDr. Milan Majtán, DrSc., odpovede by Ste mohli nájsť v uvádzaných prameňoch a literatúre...
8. Odchylné písanie priezvísk je vcelku bežné - o tom či sa jedná o chybu, alebo iný, samostatný rod, musí dať odpoveď až podrobný, samostatný výskum...
O Vaše doterajšie výsledky v pátraní v matrikách Turzovky, prirodzene, máme záujem. Ak sa nám budú "hodiť", radi ich budeme s Vašim dovolením aj publikovať...
Srdečne pozdravujem a zostávam v úcte
Ivan Gajdičiar st., prezident SPT

 
Od: BEATA PASZTOROVÁ, Slovensko
Dobrý deň,
chcela by som Vas poprositť, ak máte knihu od Roberta Letza: Jozef Rudinský - významná osobnosť Turzovky alebo iné knihy, poprípade nejaké informácie ohľadom jeho osoby, chcela by som ju kúpiť. ThDr. JUDr. Rudinský je (bol) totiž môj pra ujo.
Ďakujem a pekný deň.
Beata Pasztorová

Dobrý deň, pozdravujem Vás a ďakujem za dôveru, s ktorou Ste sa obrátili na náš Spolok.
V roku 2010 sme vydali monografiu TURZOVKA krížom - krážom, v ktorej je rozsiahla kapitola od Roberta Letza "Jozef Rudinský - významná osobnosť Turzovky". Osobnosť nášho rodáka je tu popísaná na cca 40 stranách tohto 500 stránkového knižného diela.
Kniha je stále dostupná a môžete si ju zakúpiť v Medzinárodnom informačnom centre v Turzovke (sídli v Dome kultúry R. Jašíka).
S úctou
Ivan Gajdičiar st., prezident SPT
 
« ZačiatokPredch1234ĎalejKoniec »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL